پیش از وقوع خطرات ناشی از تغییرات جوی، آفات و… به شما اطلاع می‌دهیم، با مطلع کردن شما از پیش بینی قیمت محصولات در زمان برداشت، شما را در تصمیم گیری ها یاری می‌کنیم. با پایش مداوم سلامت و رشد گیاهان، زمان بندی صحیح انجام فعالیت ها، دسترسی ساده تر و ارزانتر به نهاده ها و… کارایی واحد زراعی شما را به حداکثر می‌رسانیم.

از جمله تکنولوژی های موجود در حال حاضر برای کشاورزی :

مزایای استفاده از کشاورزی هوشمند

کشاورزی طی دهه‌های اخیر و با اختراع انواع و اقسام ماشین‌آلات و تجهیزات، ساده‌تر شده و راندمان تولید نیز بالاتر رفته؛ در ادامه‌ی این روند نیز کشاورزی هوشمند با سطح کنترل ساده و دقیقی که ارائه می‌دهد، به افزایش بهره‌وری کمک شایانی خواهد کرد. امروزه Smart Farming به دلیل مزایای زیادی که دارد موردتوجه عموم مردم قرارگرفته است و بسیاری از کشاورزان برای افزایش بهره‌وری به این نوع کشاورزی روی آورده‌اند.

برخی از مزایای بی‌شمار آن عبارت‌اند از:

افزایش دقت

هوشمند سازی کشاورزی در مقایسه با روش‌های سنتی باعث افزایش دقت خواهد شد. این افزایش دقت می‌تواند در قسمت‌های مختلف کشاورزی مانند نحوه کاشت محصول، آبیاری، تنظیم شرایط نگهداری و اطلاع از بهترین زمان برداشت کاربرد داشته باشد.

صرفه‌جویی در زمان

تجهیزاتی که برای هوشمند سازی مزارع و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شوند، تأثیر زیادی روی راندمان کاری دارند و در انرژی و زمان کشاورز نیز صرفه‌جویی خواهند کرد. در کشاورزی سنتی، کشاورز به‌ناچار باید زمان زیادی را در زمین کشاورزی می‌گذراند و همین عامل باعث بروز مشکلات زیادی برای او می‌شد. تجهیزات هوشمندی که امروزه به کار می‌روند، معمولاً به‌صورت خودکار فعالیت می‌کنند و نیازی به حضور کشاورز ندارند.

کاهش مصرف سوخت

کشاورزی به روش هوشمند و با استفاده از جدیدترین تجهیزات باعث می‌شود که در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود. برای مثال، لوازم هوشمند بر روی دستگاه‌های چمن‌زنی یا تراکتور تأثیر می‌گذارند و مصرف سوخت را به حداقل می‌رسانند.

صرفه‌جویی در هزینه

معمولاً در کشاورزی سنتی باید از میزان زیادی مواد اولیه مانند بذر یا سموم استفاده کرد؛ در حالیکه برای مزرعه هوشمند با استفاده از تجهیزات مدرن مقدار دقیق از مواد اولیه مشخص می‌شود.‌ به‌این‌ترتیب در مصرف مواد صرفه‌جویی می‌شود و هزینه نهایی کاهش خواهد یافت.

افزایش بازده محصول

هوشمند سازی کشاورزی تأثیر مستقیمی بر روی افزایش بازده محصولات دارد. در این روش همه موارد و عوامل به‌طور کامل تحت کنترل قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل محصولات در مناسب‌ترین شرایط رشد خواهند کرد و در مقایسه با شرایط عادی محصول بیشتری تولید خواهد شد.

افزایش کیفیت محصول

مسئله مهمی که در صنعت کشاورزی حائز اهمیت است، کیفیت محصولات است. تجهیزات هوشمند نه‌تنها باعث افزایش کمیت محصولات می‌شوند؛ بلکه بر روی کیفیت آن‌ها نیز تأثیر مثبت دارند. در کشاورزی نوع هوشمند از مواد شیمیایی، صنعتی و سموم کمتری استفاده می‌شود؛ درنتیجه محصولات تولیدشده کیفیت بالاتری دارند و از سلامت بیشتری برخوردار خواهند بود.

سادگی و راحتی

برخی از افراد فکر می‌کنند که استفاده از تجهیزات هوشمند کاری دشوار است؛ در حالیکه پس از آشنایی با آن‌ها متوجه سادگی و راحتی این تجهیزات خواهند شد.

تجهیزات موردنیاز برای کشاورزی هوشمند

برای داشتن یک مزرعه هوشمند به تجهیزاتی نیاز دارید که بتوانند وظیفه کود دهی و آب‌رسانی را انجام دهند. درعین‌حال باید دما و رطوبت محیط را حفظ کنند. تجهیزات موردنیاز برای کشاورزی هوشمند عبارت‌اند از: